Jaką prądnice w agregacie wybrać? czy istotne jest to co chcemy zasilać ?
Prądnica szczotkowa, czy może bezszczotkowa ?
Podczas zakupu agregatu stajemy przed wieloma dylematami – dziś postaramy się przybliżyć sprawę wyboru prądnicy w agregacie prądotwórczym.

Moc od 10kW do 500kW

Wybierając agregat prądotwórczy do zasilania stałego bądź rezerwowego o mocy wyższej niż 10 kW – po wyborze silnika przychodzi kolej na wybór prądnicy.  Czym kierować się wybierając prądnice do tak dużego agregatu? Pierwszą kwestią jest znalezienie producenta umożliwiającego wybór marki stosowanej prądnicy oraz krótka rozmowa na temat jego spostrzeżeń. Firma Wa-Tech oferuję wybór marki prądnicy zastosowanej w agregacie, możemy wybierać spośród takich produktów jak Barracuda Sincro (link do ofert tutaj)  , Linz , Sincro , Stamford.  Przy wyborze zwykle kierujemy się dobrą ceną, należy jednak zwrócić uwagę aby prądnica była modelem bezszczotkowym – zwykle tak duże spotrzebowanie mocy powinno funkcjonować bezawaryjnie.

Układ bezszczotkowy jest kompletnie bezobsługowy, oraz bezawaryjny. Szczególnie polecaną marką jest prądnica Barracuda jest to produkt sprawdzony na każdym polu zastosowania – prądnice te można spokojnie zastosować do zasilania aparatury szpitalnej ale również prostych silników trójfazowych. Dobrym przykładem agregatu z prądnicą Barracuda jest np. agregat prądotwórczy o mocy 40kW z silnikiem Deutz (link do oferty tutaj.)

Moc od 1kW do 10kW

Rozważając zakup agregatu o mocy do 10kW (mały agregat prądotwórczy przenośny) sprawa nie jest skomplikowana przy wspomnianym zakresie mocy funkcjonują klasyczne proste rozwiązania prądnic szczotkowych. Należy zwrócić uwagę na materiał uzwojenia prądnicy. Najlepsze prądnice to te wykonane  z miedzi, wielu producentów montuje prądnice aluminiowe nazywając je miedzianymi.

Różnica materiału jest odpowiedzialna za odporność prądnicy na przeciążenia, oraz za jakość przewodzenia napięcia.  Kolejnym ważnym punktem jest wysokość tzw. pakietu (wielkość) – od wielkości prądnicy zależy końcowa moc generowana przez prądnicę. Reasumując prądnica musi posiadać odpowiednią wielkość do zapotrzebowania mocowego, uzwojenie stojana powinno być miedziane.

Marcin Przybylski
30.01.2019