Najczęściej wybieranym źródłem rezerwowego zasilania jest agregat prądotwórczy ⚡

Czym powinien odznaczać się agregat do zasilania rezerwowego ? na jakie parametry należy zwrócić uwagę ?

Moduł SZR (ATS)

Pierwszym od czego należy zacząć jest układ SZR  (skrót oznaczający samoczynne załączenie rezerwy).  Jest to element bez którego nie można mówić o kompletnej i profesjonalnej instalacji zasilania rezerwowego.  Wspomniany system z reguły jest niezależnym elementem i nie stanowi trwałej części agregatu prądotwórczego. Jest to rozdzielnia której zadaniem jest sterownie kierunkiem przepływu napięcia z różnych źródeł. Kierowanie przepływem napięcia jest bardzo ważnym punktem.

Niejednokrotnie spotykamy się z zapytaniem, a raczej obawą czy w przypadku zasilania rezerwowego napięcie z agregatu i z sieci nie spotka się ? Lub też co gorsza, czy napięcie z agregatu nie zostanie podane zwrotnie do instalacji dostawcy prądu.
Żadna z tych sytuacji nie ma prawa się wydarzyć jeśli użyty zostanie markowy moduł SZR , oraz jeśli montaż zostanie wykonany przez podmiot z branży elektroinstalacyjnej z uprawnieniami.

Moduł SZR dostarczany razem z agregatami Barracuda od mocy powyżej 15kW, jest modułem opartym o 3 pozycyjny automatyczny przełącznik silnikowy.
Jego konstrukcja zapewnia pełną ochronę przed ewentualnym spotkaniem się napięć,  gwarantuję to pole neutralne w którym to przełącznik nie łączy żadnego z biegunów/kierunków.

Przykład urządzenia wyposażonego w opisany powyżej niezawodny i bezpiecznym moduł SZR :
Automatyczny agregat prądotwórczy 30kW z systemem SZR

Silnik w agregacie prądotwórczym

Kolejną ważną kwestią jest silnik, czyli napęd i serce całego urządzenia. Przy wyborze silnika do zasilania rezerwowego warto zwrócić uwagę aby jednostka ta była możliwie najprostsza konstrukcyjnie.  Brak elektroniki i prostu układ paliwowy – to w praktyce same zalety jeśli chodzi o zasilanie rezerwowe. Im prostszy i pewniejszy silnik – tym mniejsze prawdopodobieństwo , że przy długim przestoju i braku pracy pojawi się jakaś usterka.
Ważne aby zastosowany silnik posiadał dodatkowe systemy wspomagające w czasie spoczynku, oraz utrzymujące go w pełnej gotowości.
Takimi rozwiązaniami są np.
-automatyczny prostownik (system doładowujący akumulator rozruchowy)
-układ podgrzewania silnika  (webasto silnika, np. w formie podgrzewanego płynu chłodniczego) , rozwiązanie zapewniające właściwą temperaturę i gotowość do szybkiego przyjęcia obciążenia.

Przykładem jednostki gwarantującej prostotę i zalecaną powyżej konstrukcję jest  :
Agregat prądotwórczy 60kW z silnikiem Ricardo

Serwis i utrzymanie

Ostatnim elementem na który należy zwrócić uwagę jest serwis i obsługa posprzedażowa. Jeśli już mamy wytypowany agregat prądotwórczy skonfigurowany na właściwym i niezawodnych komponentach, należy zastanowić się czy ważny jest jedynie sam sprzęt ?.
Zakup i konfiguracja agregatu prądotwórczego może przyprawić o zawrót głowy, nie ma bowiem jedynego i słusznego rozwiązania. Dostępne są komponenty różnych producentów  oraz różne marki silników wysokoprężnych. Wiele z rozwiązań zasługuję na uznanie i pozytywną ocenę , pamiętajmy jednak aby przy wyborze kierować się również długofalowością rozwiązania. Każdy sprzęt prędzej czy później ulegnie w jakiś stopniu zużyciu, urządzenia o większej mocy nie mogą być zatem zakupem jednorazowym, przy wyborze urządzenia powinniśmy potwierdzić czy zostanie nam zapewniony serwis i utrzymanie dla zamówionej jednostki. W firmie Wa-Tech gwarantujemy wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji, dbamy o to aby Klienci mogli na nas polegać również w kwestii długoletniego utrzymywania posiadanych przez nich urządzeń.

Przykładem urządzenia dla którego możemy zaoferować wsparcie i pełne utrzymanie jest każde z naszych urządzeń  :
Agregat prądotwórczy 15kW z serwisem i utrzymaniem