Zdalne monitorowanie i zarządzanie agregatem ?  Tylko z generatorami Barracuda.

W dziale naszych aktualności można już znaleźć informację na temat zdalnego zarządzania agregatem prądotwórczym. Udostępniamy dla Klientów dwie opcje na zdalne połączenie z agregatem. Oba warianty różnią się od siebie , w niniejszym artykule postanowiłem przybliżyć i porównać każdą z nich.

GSM  –  jest to jedna z najstarszych opcji zdalnego zarządzania agregatem. Niewątpliwym plusem zarządzania poprzez GSM jest dwukierunkowość działania modułu.  Układ pozwala na „kontaktowanie” się z agregatem prądotwórczym z każdego miejsca z dostępem do zasięgu telefonii komórkowej. Ważne jest, że komunikacja nie jest jednokierunkowa – nie tylko właściciel kontaktuję się z urządzeniem. Sam agregat jeśli będzie taka konieczność – wyślę odpowiednią wiadomość do właściciela.
Współpraca z agregatem odbywa się za pośrednictwem aplikacji na smartphone z systemem android.
Dzięki wspomnianej aplikacji możemy :
-sprawdzić aktualny stan agregatu
-sprawdzić ilość paliwa / stan baterii
– uruchomić urządzenie
– wyłączyć urządzenie
– zmienić tryb pracy agregatu (sterowanie ręczne , sterowanie automatyczne).
Oprócz powyższego – agregat samodzielnie będzie informował nas o :
– awarii
– fakcie pracy  (automatyczny rozruch po zaniku napięcia sieciowego)
– fakcie zatrzymania (automatyczne wyłączenie agregatu po powrocie zasilania sieciowego)
– braku paliwa
Do wskazanego powyżej modułu możemy wprowadzić 6 numerów telefonu (wskazane numery będą otrzymywać informację o zmianie statusu oraz będą mogły zarządzać agregatem).

Ethernet – system który coraz częściej występuję w agregatach prądotwórczych (dla których konieczny jest zdalny monitoring). Funkcja jest dużo nowocześniejsza niż wspomniany wcześniej system GSM – nie jesteśmy uzależnieni od operatora komórkowego , nie musimy również utrzymywać karty GSM w agregacie prądotwórczym. Sam moduł Ethernet wraz z konfiguracją jest tańszy o około 50% niż moduł GSM.  Dzięki tej funkcji zarządzanie agregatem dostępne jest z każdego urządzenia z dostępem do internetu , w każdym zakątku świata.  Agregatem możemy zarządzać poprzez nieograniczoną liczbę urządzeń , wystarczy znać adres strony internetowej login oraz hasło.

Ten rodzaj monitorowania pozwala na kontrole w czasie rzeczywistym:
– stanu naładowania baterii
– ilość paliwa
– aktualnego obciążenia prądnicy
– aktualnych parametrów silnika (obroty, temperatura , ciśnienie oleju)
– napięcia na każdej fazie
– obciążenia na każdej fazie
– częstotliwości
– alarmów

Mamy również możliwość sterowania agregatem
-uruchomienie
-zatrzymanie
– tryb automatyczny
– tryb manualny

Podsumowując oba systemy :

GSM – jako jedyny ma możliwość powiadomienia o fakcie awarii.  Jest to jedyny plus tego systemu monitorowania/ zarządzania. Każda zmiana statusu czy fakt awarii powoduję otrzymanie wiadomości sms na zaprogramowane wcześniej numery telefonu.  Ethernet– to z kolei same plusy , jest znacznie tańszy w zakupie i programowaniu (cena modułu ethernet wraz z programowaniem 1000zł  brutto  / cena modułu GSM wraz z programowaniem 2500zł brutto).  Funkcja ma dużo więcej możliwości zarządzania, jest czytelniejsza , działa szybciej , jest dostępna na nieograniczonej liczbie urządzeń z dostępem do internetu.

Biorąc pod uwagę dane z podsumowania nie jest niczym dziwnym, że Klienci coraz częściej decydują się właśnie na wskazany rodzaj zarządzania  agregatem.

 

/
26.11.2020
Marcin Przybylski
Specjalista ds. obsługi Klienta