Agregat prądotwórczy to urządzenie pełniące funkcję zapasowego źródła energii, lub jako stałe zasilacz odbiorników. Poszczególne modele rozróżnia wiele parametrów, zatem skąd wiedzieć, jaki agregat prądotwórczy wybrać?

 

Silnik i paliwo

Najważniejszymi elementami, odpowiadającymi za działanie agregatu prądotwórczego są silnik spalinowy i układ prądotwórczy. Ważne jest to, aby silnik był na tyle wydajny, żeby napędzić prądnice w agregacie. W agregatach prądotwórczych wykorzystuje się silniki dwu- lub czterosuwowe benzynowe. W większych jednostkach stosuje się silniki Diesla.

Silnik w agregatach prądotwórczych może być napędzany benzyną, ropą lub gazem. Które rozwiązanie jest optymalne? W dużej mierze jest to kwestia indywidualnych preferencji. Wybór agregatu zależy od jego przeznaczenia i mocy jaką agregat ma dysponować.

Jeśli agregat ma mieć przeznaczenie do zasilania stałego/ciągłego, zdecydowanie powinien być to silnik Diesla. Silniki Diesla przeznaczone są do ciężkiej pracy przy minimalnym zużyciu paliwa.

Jeśli agregat jest mniejszej mocy – do 10kW i ma być uruchamiany okazjonalnie i nie pracować w trybie ciągłym, stosuje się silniki benzynowe.

Moc agregatu

Przed wyborem agregatu prądotwórczego warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania: jak często agregat będzie chodził i jakie jest maksymalne zapotrzebowanie w kW lub KVA.

Następny krok to telefon do fachowca, który pomoże w doborze agregatu do swoich potrzeb.

Oczywiście, im większa moc, tym większe możliwości urządzenia. Silniejszy agregat jest w stanie zaopatrzyć w prąd większą liczbę urządzeń. Niemniej jednak wymagania przeciętnego małego gospodarstwa domowego oscylują w granicach 5–6kW. Należy pamiętać, że moc agregatu musi być większa, niż suma mocy wszystkich aktualnie uruchomionych odbiorników.

Agregaty stacjonarne i przenośne

Zastanawiając się, jaki agregat prądotwórczy wybrać, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy powinien to być model stacjonarny, czy też przenośny. Różnica dotyczy nie tylko mobilności, ale też mocy urządzeń. Jak już wcześniej wspomniano, w modelach stacjonarnych nieraz instalowane są nawet silniki wysokoprężne. Decyzja ta powinna być zatem uzależniona od przeznaczenia urządzenia.

Jeżeli agregat ma być stałym dostawcą energii, zasilającym wiele odbiorników, z pewnością lepiej wybrać model stacjonarny. Jednak w przypadku zapasowego źródła energii, wykorzystywanego tylko sporadycznie, tak duży wydatek nie ma sensu, dlatego warto zdecydować się na urządzenie przenośne.