Mobilny serwis Wa-Tech realizuję zlecenia obsługi dla każdej marki agregatów prądotwórczych
W ramach naszej mobilnej obsługi serwisowej przeprowadziliśmy przegląd dwóch agregatów prądotwórczych: FDG 250 DS oraz HIW-100NS Himoinsa u klienta na terenie Wielkopolski. Był to pierwszy przegląd tych egzemplarzy realizowany przez naszą firmę.
Zakres czynności serwisowych objął m.in.:
wymianę eksploatacyjną: oleju silnikowego, filtrów oleju, paliwa oraz powietrza,
kontrolę układów: paliwowego, smarowania, chłodzenia, wydechowego i powietrznego,
kontrolę techniczną: poziomu i stanu płynów eksploatacyjnych, napięcia i stanu pasków klinowych, połączeń śrubowych silnika i prądnicy,
weryfikację połączeń: elektrycznych, kablowych (sterowanie i automatyka), stanu akumulatorów, alternatora, instalacji rozruchowej,
testy funkcjonalne: pracy w trybie ręcznym i automatycznym, pomiary napięcia akumulatorów, napięcia i częstotliwości pracy agregatów, ciśnienia oleju, weryfikacja działania układu podgrzewania bloku silnika (jeśli występował),
sprawdzenie wibroizolatorów oraz wskaźników kontrolno-pomiarowych.
Przegląd został wykonany bez żadnych komplikacji — urządzenia, mimo swoich rozmiarów oraz wieku, były w dobrym stanie technicznym i przeszły wszystkie testy bez zastrzeżeń.
Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane podczas realizowania przeglądu. Mimo iż jest to pierwsza obsługa wskazanych egzemplarzy zapewne zasilą one pokaźne grono innych urządzeń obsługiwanych przez Wa-Tech.
Różne agregaty – Różne wytyczne
Warto pamiętać, że czasookresy przeglądów agregatów prądotwórczych oraz zakres wymaganych czynności serwisowych mogą się znacząco różnić – nawet przy podobnych mocach urządzeń. Kluczowe znaczenie mają tu:
zalecenia producenta agregatu jako kompletnego urządzenia,
oraz wytyczne producenta poszczególnych podzespołów, w szczególności silnika spalinowego i prądnicy.
Dla przykładu: jeden agregat może wymagać wymiany oleju co 250 motogodzin, podczas gdy inny – dopiero co 500. Podobnie jest z filtrami, świecami żarowymi czy kontrolą luzów zaworowych. Niektóre jednostki mają też dodatkowe układy (np. podgrzewanie bloku, systemy tłumienia drgań), które wymagają osobnej obsługi.
Dlatego też podczas każdego przeglądu bazujemy nie tylko na ogólnej liście czynności, ale weryfikujemy dokumentację techniczną konkretnego modelu i jego konfigurację – to gwarantuje rzetelność i zgodność z wymaganiami producentów, a co za tym idzie – niezawodność pracy urządzenia i dłuższą żywotność komponentów.
Agregat to tylko część większej całości
Często zapomina się, że agregat prądotwórczy to nie tylko sama maszyna, ale kluczowy element całego układu zasilania rezerwowego obiektu. W ramach naszych przeglądów technicznych — o ile pozwala na to specyfika miejsca oraz dostępność — weryfikujemy również stan i działanie całego systemu zasilania awaryjnego.
W szczególności, jeśli istnieje taka możliwość, przeprowadzamy kontrolę działania układu SZR (samoczynnego załączenia rezerwy). Sprawdzamy m.in.:
poprawność przełączeń pomiędzy źródłami zasilania,
czasy reakcji automatyki,
zgodność działania z dokumentacją i wymaganiami inwestora.
Dzięki takiemu podejściu mamy pewność, że agregat nie tylko działa, ale także prawidłowo współpracuje z instalacją elektryczną obiektu, co jest kluczowe zwłaszcza w obiektach krytycznych, takich jak szpitale, serwerownie czy infrastruktura przemysłowa.