Prawidłowa eksploatacja agregatu prądotwórczego ma olbrzymi wpływ na jego żywotność, umożliwiając mu długą i bezawaryjną pracę. Niemniej jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących konserwacji agregatu. Jednymi z najważniejszych kwestii są dobór i wymiana oleju.

Jak często wymieniać olej?

wymiana oleju w agregacie

Na wstępie warto zaznaczyć, że pierwsza wymiana oleju w agregacie powinna nastąpić już po 10 godzinach pracy, a każda następna po roku, bądź po 100 godzinach. Jeżeli agregat pracuje w ciężkich warunkach, zalecamy częstszą wymianę oleju. Bezwzględnie trzeba pamiętać też o sprawdzeniu stanu oleju przed każdym uruchomieniem maszyny.

Olej do agregatu dobierać należy w zależności od rodzaju silnika. Wszyscy producenci silników dołączają instrukcje obsługi, w których podają zalecany olej do danego modelu. Ponadto, trzeba też zwracać uwagę na klasyfikację oleju. Pierwsza z nich to klasyfikacja SAE, która określa właściwości oleju, jaki przyjmuje on w różnych temperaturach. Najczęściej polecane oleje to: 10W30, 10W40 oraz 15W40.

Wszystkie z nich nadają się do najpopularniejszych agregatów z silnikami wysokoprężnymi, takich jak np. BARRACUDA 8000 1F DIESEL ATS. Są to stosunkowo uniwersalne oleje, które z powodzeniem można stosować też w urządzeniach benzynowych, np. w modelu BARRACUDA 7000 z rozruchem elektrycznym 3F. Druga klasyfikacja to klasyfikacja API, która przypisuje olej do wersji silnika. Oleje do silników benzynowych oznaczone są literą S, natomiast do wysokoprężnych – literą C. Warto brać pod uwagę te oznaczenia, ażeby zapewnić agregatowi długowieczność.

Sprawdź też Agregat Diesel