Co to jest ATS ?  Co to jest SZR ?  czy ATS i SZR oznacza to samo ?

Te i wiele innych pytań dotyczących zagadnienia automatyki – pojawiają się często podczas rozmów na temat zakupu agregatu prądotwórczego.
Naszym artykułem postaram się w sposób prosty i wartościowy odpowiedzieć na najczęstsze pytania.
Artykuł kierujemy do początkujących, poszukujących podstawowych informacji.
Elektryków/instalatorów zapraszamy do pobrania schematów elektrycznych – proszę wysłać zapytanie na adres @ [email protected]



Co to jest ATS?

Jest to skrót pochodzący od angielskiego zwrotu : Automatic Transfer Switch, oznaczający układ odpowiedzialny za sterowanie samoczynnym załączeniem się agregatu prądotwórczego oraz jego automatyczny wyłączeniem – w zależności od statusu napięcia sieciowego.


Na tym etapie można odpowiedzieć na pytanie Co to jest SZR? – jest to dokładnie ten sam układ co opisany powyżej, przy czym nazwa „SZR” pochodzi od słów : Samoczynne Załączanie Rezerwy.

Poniżej odnośnik do przykładowego układu ATS/SZR (proszę kliknąć na zdjęcie).


Jak to działa ? o co w tym chodzi ? Zasada działania SZR
Zasada działania układu SZR (w dalszej części artykułu będziemy posługiwać się polskim nazewnictwem).

Brak prądu
(napięcia sieciowego)
Układ zapewnia przełączanie pomiędzy źródłami zasilania  SIEĆ / AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY.  Układ samoczynnie wykrywa zanik prądu(napięcia sieciowego) przekazując sygnał do agregatu prądotwórczego – aby uruchomił się i zaczął generować prąd.  SZR zapewnia przełączenie się pomiędzy źródłami  przekazania napięcia do budynku.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że układ SZR nie wykonuję tej czynności sam! 
Aby cała instalacja zasilania rezerwowego działała prawidłowo – należy pamiętać o właściwym wyborze agregatu z odpowiednim sterownikiem. Układ SZR jest odpowiedzialny za przełączenie się pomiędzy źródłami zasilania, ale to sterownik w agregacie zarządza monitorowaniem wartości prądu (napięcia sieciowego). 

Powrót prądu (nap.s.)
Podobnie jak w poprzednim przypadku, układ SZR wykrywa powrót napięcia – przekazuję sygnał do agregatu o konieczności zaprzestania pracy (sygnał ten odczytuje sterownik w agregacie).
Agregat prądotwórczy wyłącza się, układ SZR wraca do pierwotnego „ustawienia”  – prąd z sieci zasila budynek.

Poniżej przykład agregatu prądotwórczego wyposażonego w SZR oraz profesjonalny sterownik Smartgen:
Agregat prądotwórczy 20kW + SZR


Informację dodatkowe

Rodzaje układów SZR :
1 .Wyróżniamy układy SZR sterowane stycznikowo („SZR na stycznikach”) – są proste i tanie, należy zwrócić uwagę aby zakupić je od dobrego producenta – kiepskiej jakości SZR na stycznikach jest niebezpieczny i bardziej zawodny,  teoretycznie w poważnych inwestycjach nie są już stosowane.
2. Bardziej nowoczesne, oraz droższe są SZR-y bazujące na przekaźniku elektryczno/mechanicznym – taki układ jest bardziej niezawodny,umożliwia również zastosowanie blokady elektryczno/mechanicznej – blokada zabezpieczająca przed samoczynną zmianą położenia przekaźnika.
Takie układy oferowane są przez firmę Wa-Tech, można je znaleźć na stronie sklepu internetowego Barracuda w zakładce  Moduły

Programowanie układów SZR
Jeśli inwestycję wykonuje firma specjalizująca się w instalacjach zasilania rezerwowego -zaprogramowanie układu nie jest żadnym problemem. Biorąc pod uwagę skoki napięcia, lub charakterystykę inwestycji – może okazać się że koniecznym jest zaprogramowanie układu SZR na jak najszybsze przełączenie między źródłami zasilania(przy zaniku napięcia)…. Czas przełączenia może zostać również zaprogramowany w drugą stronę. Przykład – przełączenie na zasilanie z sieci dopiero po 20 minutach od stałego i stabilnego powrotu napięcia z sieci.

W kolejnym artykule opiszemy, jak podłączać układ SZR? , kto powinien wykonywać instalację? oraz inne podstawowe zagadnienia w tej dziedzinie.
Jeśli masz jakieś pytania ? – zachęcam do kontaktu z autorem artykułu :
Marcin Przybylski specjalista ds. sprzedaży  530-555-435

Sprawdź również > Agregat prądotwórczy 50 kva