Agregaty prądotwórcze są niezastąpione w miejscach, w których nie ma źródła energii elektrycznej. Takie urządzenia doskonale sprawdzają się na placach budów i podczas imprez plenerowych, są też dobrym zabezpieczeniem na czas przerw w dostawie energii elektrycznej. Wyróżnić możemy agregaty o różnej mocy i wielkości, agregaty jedno- i trójfazowe. Dziś skupimy się na agregatach trójfazowych.

Jak działają agregaty trójfazowe?

W przypadku agregatów trójfazowych należy pamiętać, że moc prądu, który pobierany jest z gniazd jednofazowych nie może być większa niż 60% mocy danego agregatu. Ponadto, fazy muszą być obciążone w równomierny sposób. Posłużmy się przykładem – jeśli chcemy podłączyć odbiorniki, których moc łącznie wynosi 12 kW, musimy je rozdzielić na 4 kW, 4  kW, 4 kW. Inny podział obciążenia mógłby spowodować uszkodzenie generatora prądu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?

 • moc (znamionowa/maksymalna)

Moc agregatu powinna być dostosowana do potrzeb zainteresowanego. Przed zakupem urządzenia najlepiej sporządzić listę urządzeń, które chcemy podłączyć do generatora. Na każdym z urządzeń powinna znajdować się informacja na temat jego mocy znamionowej. Po zsumowaniu mocy znamionowej otrzymamy informacje na temat optymalnej dla naszych potrzeb mocy znamionowej agregatu. Moc maksymalna to moc, która jest potrzebna, aby urządzenie pokonało duże prądy rozruchu podczas uruchamiania odbiorników. Z takiej mocy urządzenie może korzystać tylko przez określony przez producenta czas.

 • napięcie zasilania

Kolejnym ważnym parametrem podczas wyboru agregatu prądotwórczego jest napięcie zasilania.

 • rodzaj silnika

Warto dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj silnika najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Do wyboru mamy kilka opcji. Agregat może być wyposażony w silnik benzynowy – dwu- lub czterosuwowy. Silniki czterosuwowe uchodzą za wydajniejsze, są jednak droższe. Inną możliwością jest zakup agregatu z silnikiem diesla – takie urządzenia spalają mniej paliwa w porównaniu z benzynowymi. Trzecim rozwiązaniem są agregaty na gaz płynny, czyli agregaty LPG.

 • maksymalny czas pracy

Na maksymalny czas pracy agregatu wpływ ma między innymi wielkość zbiornika paliwa. Zbiorniki o większej pojemności zapewniają dłuższy czas pracy urządzenia. W przypadku mniejszych zbiorników konieczne są przerwy na tankowanie, co powoduje częste przestoje w pracy.

 • zbiornik paliwa

Przed zakupem urządzenia sprawdźmy wielkość zbiornika paliwa. Im bardziej pojemny zbiornik, tym dłuższy czas pracy bez przerw na tankowanie. Dostępne są zbiorniki o różnej pojemności, na przykład 5 l 15 l, 25 l i inne.

 • pobór paliwa

Istotnym parametrem podczas wyboru odpowiedniego agregatu jest pobór paliwa. Zanim zakupimy agregat, sprawdźmy, ile paliwa na godzinę pobiera nasze urządzenie. Na rynku dostępne są agregaty, które wyróżniają się dobrą ekonomiką spalania, a dzięki temu nie generują wysokich kosztów eksploatacji.

 • głośność pracy

Agregaty prądotwórcze trójfazowe dostępne są w dwóch wersjach – wyciszonej i niewyciszonej. Agregaty, które wyposażone są w dźwiękoszczelną obudowę pracują dość cicho. Co więcej, tego typu obudowa chroni urządzenie przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych i przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku agregatów niewyciszonych, dźwiękoszczelna obudowa zastąpiona jest ramą – takie agregaty pracują o wiele głośniej od urządzeń z obudową, nie mają też dodatkowego zabezpieczania.

Agregat jednofazowy czy trójfazowy?

Zainteresowani do wyboru mają agregaty jedno i trójfazowe. Na jaki warto się zdecydować? Wszystko zależy od naszych potrzeb. W przypadku gospodarstw domowych sprawa jest dość prosta, ponieważ większość urządzeń zasilanych jest prądem jednofazowym. Jeśli wszystkie odbiorniki są jednofazowe, dobrym wyborem będzie agregat jednofazowy. Jeśli natomiast potrzebujemy urządzenia do zasilania różnych odbiorników, konieczny będzie uniwersalny agregat prądotwórczy trójfazowy.

Gdzie najlepiej sprawdzą się agregaty trójfazowe?

Agregaty trójfazowe umożliwiają zasilanie urządzeń o dużej mocy, między innymi takich, jak:

 • Zestawy hydroforowe
 • Kuchnie AGD trójfazowe
 • Urządzenia grzewcze
 • Urządzenia elektroniczne
 • Oświetlenie
 • Przepływowe podgrzewacze wody

Agregaty trójfazowe sprawdzają się:

 • na placu budowy
 • w gospodarstwie rolnym
 • w warsztacie samochodowym
 • podczas wszelkiego typu eventów i imprez plenerowych ]

Jak również w gospodarstwach rolnych, w firmach i przedsiębiorstwach o różnym profilu działalności, a także w gospodarstwach domowych.

Agregaty trójfazowe – Cennik

Jakie są ceny agregatów prądotwórczych? Tutaj wszystko zależy od wybranego przez nas modelu, jego mocy czy rodzaju silnika. Przykładowy cennik znajdziecie poniżej:

 • agregat prądotwórczy Barracuda na przyczepie, o mocy 55KW / 70 KVA z czterocylindrowym silnikiem diesla chłodzonym cieczą – 51000 zł.
 • Agregat Prądotwórczy Barracuda 5, 5 kW, benzyna, głośność silnika 72dB (A)/7m – 17900 zł/.
 • Agregat prądotwórczy 40kW 50KVA Barracuda SZR, czterocylindrowy silnik diesla, instalacja elektryczna 24 V – 36 000 zł.
 • Agregat prądotwórczy 120kW 150kVA SZR ATS, silnik diesla, instalacja elektryczna 24V – 68 000 zł.

Podsumowanie

Jak widać, wybór agregatów prądotwórczych jest naprawdę spory. Zakupić możemy agregat z silnikiem benzynowym, z silnikiem diesla lub LPG. Dostępne są modele o różnej mocy nominalnej i maksymalnej, w ramie lub z obudową dźwiękoszczelną. Oczywiście w zależności od wybranych parametrów różnią się ceny urządzeń.

Dobrze jest dokładnie przemyśleć nasze potrzeby, a jeśli nie jesteśmy pewni swojego wyboru skorzystać w pomocy specjalistów, którzy pomogą nam wybrać odpowiedni model.