Prawidłowa konserwacja agregatów prądotwórczych

Obecnie rozmaite agregaty prądotwórcze znajdują zastosowanie w użytku instytucjonalnym, jak i prywatnym. Służą jako stałe źródło energii na placach budowy, czy też podczas imprez masowych, natomiast w gospodarstwach domowych stanowią zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawie prądu. Sprawne działanie i długa żywotność urządzenia są możliwe tylko wtedy, kiedy odpowiednio się o nie zadba. Jak powinna wyglądać konserwacja, aby naprawa agregatów prądotwórczych nie była potrzebna?

 

Jak zadbać o agregat prądotwórczy?

Przed uruchomieniem urządzenia, koniecznie należy zapoznać się z jego instrukcją. Każde urządzenie jest nieco inne, przez co odmienne są również zalecenia dotyczące użytkowania i konserwacji. Poniżej wymieniono ogólne wskazówki, jak postępować, aby agregat zachował sprawność:

  1. Prawidłowe przechowywanie – nieużywany agregat prądotwórczy zawsze powinien znajdować się w pozycji pionowej. Ponadto, jeżeli ma on być nieużywany przez dłuższy czas, należy pozbyć się zgromadzonego w urządzeniu paliwa, w przeciwnym razie, będzie trzeba odwiedzić serwis agregatów prądotwórczych. Nieużywane paliwo zaczyna parować, przez co niektóre znajdujące się w nim dodatki mogą doprowadzić zapchania gaźnika.

  2. Odpowiednie ustawienie – zanim agregat zostanie uruchomiony, należy się upewnić, że stoi na płaskim podłożu.

  3. Regularna wymiana paliwa – uzupełnienie paliwa to sprawa oczywista, jeżeli korzysta się z urządzenia na co dzień. Natomiast mało kto zdaje sobie sprawę, że paliwo należy wymienić także w dawno nieużywanym agregacie, jeżeli nie wypalono go przed odstawieniem w kąt. Najlepszą formą zabezpieczenia, jest spuszczenie paliwa i pozostawienie zbiornika pustego.

  4. Dobór i wymiana oleju – jak w każdym pojeździe silnikowym, olej ma kluczowe znaczenie dla pracy i żywotności jednostki napędowej. Należy wybierać nie tylko oleje wysokiej jakości, ale również takie, które są dostosowane do danej jednostki napędowej. Zalecenia dotyczące wyboru oleju silnikowego odnaleźć można w instrukcji dołączonej do agregatu prądotwórczego. Warto pamiętać, iż niezbędna jest również regularna wymiana oleju. Informacje dotyczącą optymalnej częstotliwości dokonywania wymiany także są podawane przez producenta.

  5. Wymiana drobnych elementów – poza paliwem i olejem, regularnie należy również wymieniać lub czyścić poszczególne elementy konstrukcyjne urządzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o filtrze powietrza, świecach, szarpaku, gaźniku.

Wizyta w serwisie agregatów prądotwórczych

Niewątpliwie, serwis agregatów prądotwórczych (który znajdziesz tutaj) to miejsce, które należy odwiedzać nie tylko wtedy, gdy urządzenie ulegnie awarii. Niezbędne są bowiem regularne przeglądy sprzętu, w przypadku standardowych agregatów mobilnych, wskazane przynajmniej co 100-150 godzin użytkowania. Fachowiec skontroluje czy wszystkie elementy działają prawidłowo oraz które z nich należy wymienić. Ponadto, naprawa agregatów prądotwórczych zwykle jest prostsza i tańsza, jeżeli ewentualne uszkodzenie zostanie wykryte odpowiednio wcześnie.