Detale, wykończenie, porównanie różnych opcji wykończeń.
Agregat to urządzenie które może być wykończone wieloma wariantami jakościowymi podzespołów.

Obudowa –  obudowa urządzenia nie jest najistotniejszym punktem, gdyż agregat prądotwórczy to maszyna mająca spełniać swoją funkcję, prezencja jest na ostatnim miejscu.
Mimo tego przybliżmy ten zwykle pomijany aspekt, materiał bazowy to oczywiście stal, a dokładniej stalowa blacha charakteryzująca się różnymi grubościami. Pozostałe warstwy zależą od producenta oraz zamówienia Klienta.
Obudowa może zostać pokryta podkładem i pomalowana proszkowo, w większości jednak podkład nie jest stosowany z racji kosztów – warto jednak rozważyć ocynk galwaniczny zamiast zwykłego podkładu – taka opcja nie jest dostępna u wszystkich producentów agregatów. Czasem może zostać wynegocjowana jako gratis przy zakupie. Warto rozważyć ocynkowanie obudowy gdyż zaprocentuje to w przyszłości, dzięki takiemu zabezpieczeniu mamy gwarancję, że mimo uszkodzenia farby agregat nie będzie rdzewiał.

Dobrym przykładem agregatów w których można zastosować ocynk galwaniczny obudowy to agregat prądotwórczy 20kW oraz agregat prądotwórczy 100kW (oba marki Barracuda)  obie jednostki dostępne w dwóch wersjach jednostek napędowych silnik Ricardo oraz silnik Deutz.

Wykończenie obudowy – takie rzeczy to tzw smaczki ale potrafią podnieść końcowy odbiór jakościowy urządzenia. Wiadomym jest, że każdy element z wyższej półki jakościowej może przełożyć się na cenę agregatu, jeśli Klient szuka rozwiązań z tzw. „górnej” półki warto pytać o nie sprzedawce.
Dobrym przykładem do porównania są różnice w zamkach/klamkach stosowanych w klapach obudowy agregatu prądotwórczego.

Podstawowa wersja na zdjęciu poniżej :

Wersja z tzw. „górnej półki” na zdjęciu poniżej :

Oba zamki pełnią swoją funkcję, są zamykane na kluczyk i zabezpieczają dostęp do agregatu przed niepożądaną ingerencją. Mimo wszystko – zamek chromowany znacząco różni się konstrukcją, jest wzmocniony, idealnie spasowany. Takie rozwiązanie jest dostępne dla  agregat prądotwórczy 60kW trzeba jednak pytać o nie producenta/sprzedawcę. Podczas testów jakościowych i potencjalnej próby włamania/sforsowania zamka – opcja droższa sprawdziła się znacznie lepiej.

Podsumowanie

Trzeba pamiętać że dobry producent ma możliwości dostarczyć Klientowi produkt spełniający jego najdrobniejsze oczekiwania, nie można jednak dać się zwariować i trzeba zachować stosunek „rozsądnej ceny do jakości” – jeśli nie wiemy na co się zdecydować lub mamy problem z wariantem – zaufajmy sprzedawcy, jeśli sprzedawca pyta czego oczekujemy, tłumacząc i przedkładając chłodne argumenty za i przeciw – jest to sygnał, że mamy kontakt z fachowcem chcącym Nam pomóc.

Marcin Przybylski
12.02.2019