Ciągnik z silnikiem Deutza – nie trzeba przedstawiać nikomu.  Części do silników Deutza dostępne od ręki w jeden dzień ? Serwis czy naprawa – każdy domorosły mechanik poradzi sobie z tak prostą i dobrą jednostką. Ale jak to jest w praktyce ?

Silnik Deutza – wersje

Wersji silników Deutza na rynku jest dość sporo – silniki mimo różnic modelowych mają ze sobą wiele wspólnego – niektóre z elementów osprzętu są bliźniacze i można je stosować wymiennie.

Jedne z popularniejszych modeli silników Deutz dostępnych na rynku

  • BFM3 G1/20
  • BFM3 G2/29
  • BFM3T/40
  • BF4M2012C G1/71

Silnik Deutza – zastosowanie

Silniki z racji swojej dobrej renomy można spotkać w wielu maszynach przemysłowych, w wielu sprzętach budowlanych czy rolniczych, są one również stosowane w agregatach prądotwórczych.

Są to proste silniki wysokoprężne z minimalną ilością elektroniki i nowoczesnych „ulepszeń”

Jednostki napędowe stosowane w agregatach prądotwórczych można spotkać w wersjach z turbodoładowaniem lub bez, każdy silnik jest chłodzony cieczą i posiada elektronicznie sterowaną pompę wtryskową – co w porównaniu z pompą mechaniczną daję dużo ekonomiczniejsze rozwiązanie zależnie od wersji 2-3 litry mniejsze spalanie na godzinę.

Dobrym przykładem agregatu prądotwórczego z silnikiem Deutz jest agregat prądotwórczy Barracuda 30kW.

Jak jednostka spisuję się w praktyce ?

Praktyka i serwis przedmiotowych silników tylko potwierdza ich dobrą renomę wśród użytkowników.

Klienci posiadający agregat prądotwórczy oraz ciągnik wyposażony w jednostki Deutza – są zadowoleni. Mityczne niskie spalanie jest faktem – silnik BFM3 G1/20 potrafi przy 25% obciążenia zejść poniżej 2L ON/ h – co jest nieosiągalne dla konkurencji.

Trwałość i dostępność części eksploatacyjnych stawia silniki w świetle tej grupy produktowej które nie napędza gospodarki!. Piszę to z przekąsem ponieważ każdy wie, że nowoczesne silniki są napędem dla gospodarki gdyż szybko się zużywają – silniki Deutza są tego przeciwieństwem.

Wady ?  tutaj chyba jako wadę można powiedzieć że jest to silnik Diesla , jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że silnik benzynowy nie sprawdzi się w tak dużej jednostce, a sam silnik Deutz nie jest nowoczesnym skomplikowanym dieslem.

Marcin Przybylski
05.02.2019