Wiele osób, chcących zakupić agregat prądotwórczy, decyduje się na agregat  inwertorowy. Taki agregat ma niewielkie gabaryty, działa wydajnie, jest energooszczędny i pracuje dość cicho. Agregaty inwertorowe umożliwiają zasilanie komputera, elektronarzędzi, sprzętu gospodarstwa domowego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat prezentowanych urządzeń? Zachęcamy do lektury!

Agregat prądotwórczy inwerterowy

Jak działa?

Agregat inwertorowy działa na nieco innych zasadach niż agregaty o konstrukcji ramowej. Główną różnicą jest brak koła zamachowego oraz bardziej zaawansowana technologia działania, tak zwana wygładzona sinusoida.

Zacznijmy od konstrukcji agregatu inwerterowego ‒ w budowie urządzenia wyróżnić między innymi możemy silnik spalinowy, prądnicę oraz szereg elementów kontrolnych i pomocniczych, na przykład wyłącznik przeciążeniowy, tłumik, układ sterowania, przyłącza i gniazda.

Bardzo ważnym elementem jest również  falownik ‒ inwerter. To właśnie falownik inicjuje produkcję wysokiej jakości, czystego  prądu, który w dalszych etapach zamieniany jest na prąd stały.

Większość agregatów inwerterowych wyposażonych jest w regulator napięcia ‒  AVR. Regulatory umożliwiają utrzymanie wytwarzanego przez prądnicę napięcia na stałym poziomie, bez względu na zmianę obrotów silnika.

Gdzie przyda nam się agregat inwerterowy?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, agregat inwertorowy jest mniejszy i lżejszy od agregatu ramowego. Dzięki temu takie urządzenia możemy bez problemu przenosić w różne miejsce, na przykład zabrać z sobą na działkę czy pole campingowe. Gdzie jeszcze przyda się nam agregat inwertorowy? Już wyjaśniamy:

 • podczas zabaw plenerowych
 • w warsztacie ‒ zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim
 • w domu i mieszkaniu prywatnym ‒ na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej
 • w kamperach i przyczepach campingowych
 • w gabinetach lekarskich i instytucjach medycznych ‒ do zasilania sprzętu medycznego
 • w biurze lub firmie ‒ w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej
 • na placu budowy
 • w domkach letniskowych
 • w kotłowniach i piwnicach

Jaki agregat prądotwórczy inwerterowy wybrać?

Na rynku  dostępne są różne rodzaje agregatów prądotwórczych, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać model, który będzie w 100% dostosowany do naszych potrzeb? Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przeanalizować, jakiego typu urządzenia i o jakiej mocy chcemy zasilać za pomocą naszego urządzenia. Gdy już ustalimy tę kwestię wybór będzie o wiele łatwiejszy.

Przed zakupem urządzenia uwagę należy zwrócić również  na takie kwestie, jak:

 • Moc ‒ trzeba pamiętać, że moc podłączonych do agregatu urządzeń nie może być większa niż moc znamionowa agregatu, co więcej, moc znamionowa agregatu powinna być o około 20% większa niż moc podłączonych urządzeń. Przed zakupem urządzenia należy więc sprawdzić, jaką moc mają urządzenia, które chcemy zasilać za pomocą agregatu.
 • Pobór paliwa ‒ im mniejsze zużycie paliwa, tym dłuższy czas pracy urządzenia, a co za tym idzie, mniejsze koszty eksploatacji.
 • Pojemność zbiornika na paliwo ‒ najlepiej zdecydować się na większy zbiornik, dzięki temu nasz agregat będzie długo pracował, a my nie będziemy musieli robić częstych przerw na uzupełnianie paliwa.
 • Czas pracy na pełnym zbiorniku paliwa.
 • Funkcje dodatkowe – na przykład czujnik niskiego poziomu paliwa.

Agregaty inwertorowe – Cennik

Ile kosztuje agregat inwertorowy? Oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik:

 • Agregat prądotwórczy o maksymalnej mocy 2 kW i napięciu równym 230 V z AVR ‒ 2064 zł brutto.
 • Agregat prądotwórczy inwertorowy o mocy 3000 W i napięciu 230 V ‒ 3220 zł brutto.
 • Agregat prądotwórczy inwertorowy o mocy 2000 W i napięciu 230 V ‒ 2330 zł brutto.
 • Agregat prądotwórczy inwertorowy o mocy 3,5 kW – 2300 zł brutto.
 • Agregat prądotwórczy inwertorowy kW 1.60Napięcie V 230 ‒ 4170 zł brutto.
 • Agregat inwertorowy o mocy kw 1 i napięciu 230 V — 1100 zł brutto.

 

Jak widać agregaty inwertorowe dostępne są w szerokim przedziale cenowym, zdecydować się możemy zarówno na urządzenia za 1000, jaki i za 5000 zł.

Agregat prądotwórczy inwertorowy czy zwykły?

To, jaki agregat najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, uzależnione jest od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy nam na tym, aby agregat można było bez problemu transportować w różne miejsce, najlepiej sprawdzi się agregat inwertorowy. Urządzenia tego typu są lekkie, mają małe gabaryty, często też wyposażone są w kółka i wygodny uchwyt. To nie jedyna zaleta agregatorów inwertorowych ‒  takie agregaty wyróżniają się również cichą pracą i sprawdzają się przy zasilaniu nawet bardzo czułych na zmianę napięcia urządzeń, na przykład komputerów.

Dobrze też pamiętać o tym, iż mimo że agregatory zwykłe również mogą zasilać delikatne i czułe na zmianę napięcia urządzenia, to radzą sobie z tym dużo gorzej niż inwerter. Agregatory zwykle zalecane są więc raczej do urządzeń, które są bardziej odporne na skoki ciśnienia, na przykład kosiarek.

Podsumowanie

Agregaty prądotwórcze inwerterowe są coraz bardziej doceniane, działają w tak zwanej technologii wygładzonej sinusoidy i umożliwiają zasilanie nawet bardzo czułych na zmianę napięcia urządzeń. Na rynku znajdziemy wiele modeli agregatów inwertorowych w szerokim przedziale cenowym. Wybór tego jedynego modelu przede wszystkim uzależniony jest od indywidualnych potrzeb zainteresowanego.