Coraz większe zapotrzebowanie na agregaty prądotwórcze sprzyja rozwojowi oferty wszystkich producentów. Korzystają na tym klienci, ponieważ mają znacznie większy wybór, mogąc wyszukać sprzęt najbardziej dostosowany do własnych wymagań.

Również ceny agregatów są mocno zróżnicowane, zależne od wielu czynników. Wystarczy tlyko wspomnieć, że najtańsze agregaty kosztują kilkaset złotych, a najdroższe kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy. Skąd taka przepaść cenowa i za ile można kupić dobry agregat prądotwórczy?

Cena zależy od rodzaju czyli zróżnicowanie agregatów prądotwórczych

ceny agregatów prądotwórczych

Jeżeli chodzi o agregaty prądotwórcze ceny są bardzo rozbieżne, ponieważ maszyny te są po prostu bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim wyróżnić możemy agregaty z silnikami benzynowymi bądź wysokoprężnymi.

Bardzo duże zróżnicowanie widać także, porównując agregaty o różnych mocach. Oczywiście im większa moc, tym wyższa cena. Generatory prądu występują też w odmianach stacjonarnych, częściowo stacjonarnych oraz przenośnych, co także ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Poniżej przedstawiono przykładowe różnice funkcjonalne występujące pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wraz z wynikającymi z nich różnicami w cenach.

Agregat z silnikiem diesla lub benzynowym

Porównując konkretne modele, podeprzemy się ofertą jednego z czołowych producentów agregatów, jakim jest firma Barracuda. Jednym z najtańszych urządzeń benzynowych dostępnych w ofercie jest Barracuda 1600W. Agregat ten kupić można już za nieco ponad 500zł, a więc nie jest to wygórowana kwota. Natomiast najmniejszy wydatek związany z zakupem agregatu wysokoprężnego to ok. 4 tys. zł w przypadku wyboru modelu Barracuda 8000 1F lub 3F DIESEL ATS. Wynika to z faktu, że agregaty z silnikami diesla przeznaczone są do bardziej wytężonej i długotrwałej pracy, co oznacza większą moc, a tym samym wyższą wartość. Jeżeli jednak wersje wysokoprężne i benzynowe mają zbliżone parametry, ich ceny są zwykle porównywalne.

Agregat stacjonarny z przyczepą lub bez

Zasadniczo, urządzenia mobilne, które można transportować bez korzystania z dodatkowego sprzętu, są zwykle tańsze. Za stacjonarne agregaty prądotwórcze ceny są wyższe ze względu na ich większą moc.

Natomiast chcąc zakupić agregat stacjonarny ze średniej półki, jak np. wyposażony w silnik diesla model 50kW 63KVA Barracuda SZR, trzeba się już przygotować na wydatek ok. 40 tys. zł. Kwota robi wrażenie, jednak jest jeszcze większa w przypadku wyboru tego samego modelu, w zestawie z przyczepą. Wynosi ona wtedy 44 tys. zł. Wszystkie modele agregatów na przyczepie są droższe o kilka tysięcy od swoich stacjonarnych odmian.

Podsumowując, rozpiętość cenowa w przypadku agregatów jest wręcz ogromna i zależy przede wszystkim od zastosowania urządzenia i jego mocy. Agregaty prądotwórcze do mało wymagających zadań w domu kupimy już od kilkuset złotych, jednak zakup urządzenia do zadań specjalnych, np. mającego pełnić funkcję zasilania rezerwowego w zakładzie produkcyjnym, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sprawdź też wynajem agregatów