Agregaty prądotwórcze są używane o każdej porze roku. Czy zimą należy zwrócić na coś uwagę ? czy warto uwzględnić okres zimowy przy zakupie agregatu ? Czy sam ATS/SZR jest wystarczający ?
Co powinien posiadać agregat prądotwórczy w swoim wyposażeniu?
Na powyższe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Agregaty prądotwórcze stacjonarne wyciszone.
Agregaty prądotwórcze pracujące jako zasilanie rezerwowe są często zaniedbane, Klienci zapominają o nich. Można powiedzieć, że nie byłoby w tym nic złego jeśli Klient zakupił właściwy agregat. Na rynku można spotkać wiele agregatów prądotwórczych „golasów”  – co to oznacza ?  Oznacza to, że agregatu nie wyposażono w systemy zapewniające bezawaryjność…. czasem pozorna oszczędność 2-3 tysięcy złotych może okazać się zgubna w skutkach.
Wielu Klientów kupujących agregat za 20, 30, 40 tysięcy złotych nie bierze pod uwagę jednego, jeśli wydajemy na coś tyle pieniędzy, to musi zadziałać zawsze ! za każdym razem ! w każdych warunkach !
Dlatego zawsze warto dokładnie porównywać co producenci oferują jako wyposażenie agregatu.


1. Podstawową kwestią są zawory zwrotne, montowane przez producenta we właściwych miejscach.
W agregacie prądotwórczym który przez rok nie był uruchamiany, mogło „zejść” paliwo , sama pompa może nie mieć wystarczająco energii żeby w trakcie uruchomienia zassać paliwo.


2. Prostownik, układ ładowania i podtrzymania akumulatora. Agregat wyposażony w ATS/SZR nie zawsze ma prostownik, dlatego warto zwrócić na to uwagę aby wybierając agregat prądotwórczy z układem automatyki, wybrać taki który posiada, przykładem agregatora z ATS/SZR jest agregat prądotwórczy 30kW 30kVA


3. Grzałka dolotu powietrza, podgrzewanie dolotu powietrza. Tutaj stosowane są dwa rozwiązania
a) podgrzewanie dolotu powietrza na spirali grzewczej umiejscowionej w kolektorze dolotowym.
b)podgrzewanie dolotu powietrza poprzez zapłon niewielkiej ilości paliwa doprowadzonej do specjalnie umiejscowionej świecy.
Oba rozwiązania można spotkać w agregatach prądotwórczych Barracuda agregat prądotwórczy 25kW Poniżej film do agregatu prądotwórczego właśnie z układem podgrzewania dolotu powietrza


4. Układ podgrzewania bloku silnika, grzałka przepływowa. Jeden z najważniejszych układów.
Proszę założyć sytuację: agregat prądotwórczy mający zasilać rezerwowo chlewnie, i dom przy gospodarstwie. Na dworze -20 °C, opady śniegu zerwane gałęzie , przerwane linie niskiego napięcia – jednym słowem BRAK PRĄDU. Jednostka stała sobie na uboczu, wyposażona we wszystkie niezbędne systemy – pracowała w układzie automatyki ATS/SZR, inwestorowi żywioł i mróz odciął zasilanie.
Dzięki wszystkim systemom nie było nawet potrzeby wychodzenia z domu. Agregat samoczynnie uruchomi się i podał napięcie.
Dla przykładu umieszczamy dwa filmy, uruchomienie przy tych samych temperaturach agregatu z grzaniem bloku w układzie automatyki, oraz bez grzania.

Podgrzewany – dobrze

Bez podgrzewania – źle


5. Podgrzewanie Paliwa (zbiornika paliwa), rzadziej spotykane rozwiązanie, nie jest raczej przydatne w Naszej szerokości geograficznej. Często sama grzałka bloku silnika (przy odpowiedniej konfiguracji) zapewni Nam swobodny i lekki rozruch.
Agregat prądotwórczy ukazany na filmie to agregat prądotwórczy Barracuda 60kW


Agregaty prądotwórcze „małe”
Agregaty prądotwórcze mniejszej mocy (czterosów), takie jak np. agregat prądotwórczy Barracuda 2800 są bardzo popularne wśród mniejszych odbiorców. Agregat prądotwórczy świetnie sprawdzi się do domu, do małego gospodarstwa, do małej firmy. Spokojnie zasili lodówkę , telewizor, oświetlenie.  Agregat jest bardzo dobrze wykonany, jednak czy to oznacza, że będzie „samograjem” ? czy powinno się wykonywać przegląd agregatu prądotwórczego? co robić gdy agregat prądotwórczy nie jest używany?
-Konieczne jest wykonywanie przeglądu agregatu prądotwórczego raz w roku. Przegląd można wykonać samodzielnie, lub zlecić Sprzedawcy.
Co należy wykonać :
a) wymiana oleju
b) wymiana świecy (jeśli konieczne)
c) wymiana paliwa
d) w skrajnych przypadkach czyszczenie gaźnika (wykonują tylko profesjonalne serwisy)
-Należy pamiętać że jeśli Nasz agregat prądotwórczy jest rzadko użytkowany może wystąpić problem z funkcjonowaniem gaźnika. Jakość paliw w Naszym kraju jest różna, częstym Klientem Naszego serwisu są właściciele mniejszych agregatów którzy pozostawili agregat z paliwem w gaźniku na kilka miesięcy – efektem jest zanieczyszczony gaźnik.  Same gaźniki do agregatu prądotwórczego można znaleźć tutaj gaźnik do agregatu

 

Sprawdź naszą ofertę > Wynajem agregatów prądotwórczych